Skuwanie betonu podczas remontu
16 kwietnia 2021

Jak sobie poradzić z kuciem betonu podczas remontów. 

Remonty bywają uciążliwe! Z jednej strony zmiana aranżacji kusi i jest ciekawym wyzwaniem. To głównie z tego powodu decydujemy się na remont. Z drugiej jednak strony wiążę się on z wieloma problemami i niedogodnościami. Dlatego jakiekolwiek zmiany w mieszkaniu odwlekamy w czasie tak długo, jak to tylko możliwe.

Największych problemów w czasie remontu dostarcza zmiany wielkości pomieszczeń. Pomniejszyć je jest jeszcze łatwo, ale powiększenie przestrzeni bywa zdecydowanie trudniejsze. W takim przypadku trzeba zburzyć ściany, a to stwarza większe problemy. Również wywiercenie różnych otworów może dostarczać pewnych trudności. Najczęściej spotykanym materiałem budowlanym jest beton. Jak więc go kuć w czasie remontów?

Sprawdź, z jaką ścianą masz do czynienia!

Ten punkt jest szczególnie ważny w przypadku bloków! Dlaczego tak się dzieje? W takim budownictwie wyróżniamy ściany nośne i działowe. W tym pierwszym przypadku wykucie jakichkolwiek otworów wymaga specjalnego zezwolenia. Dzieje się tak, ponieważ zmiany mogą prowadzić do naruszenia konstrukcji budynku. Dlatego jeżeli chcemy przeprowadzić jakiekolwiek zmiany w konstrukcji ścian działowych, to musimy uzyskać akceptację zarządcy budynku oraz nadzoru budowlanego. W żadnym wypadku nie możemy się też decydować na samodzielne wykonanie prac. Przy takim remoncie wymagana jest bowiem specjalista wiedza oraz odpowiedni sprzęt.

Zdecydowanie łatwiej jest w przypadku ścian nośnych. W środku mieszkania można wykonywać pracę bez żadnych specjalnych pozwoleń. Natomiast w przypadku domu nie potrzebujemy dodatkowych zgód w przypadku wszystkich ścian. Teoretycznie prace, które nie wymagają specjalnych zezwoleń, można wykonywać samodzielnie. Jednak warto się zastanowić nad tym, czy faktycznie mamy odpowiednie umiejętności. Jeżeli nie, to możemy uszkodzić ściany, a nawet zakurzyć lub co gorsza zalać wnętrza. Dlatego jeżeli mamy jakiekolwiek wątpliwości, to zdecydowanie lepiej zlecić to zadanie profesjonaliście.

Techniki stosowane do cięcia betonu techniką diamentową

W przypadku cięcia betonu można stosować różnorodne techniki. Obecnie specjaliści najczęściej decydują się na innowacyjną technikę diamentową. Dlaczego cieszy się ona taką popularnością? Przede wszystkim jest to praca bez pylenia. To sprawia, że nie trzeba będzie poświęcić kilku dni na dokładne posprzątanie mieszkania po skończonym remoncie. Kucie techniką diamentową można wykonywać przy pomocy pił ściennych, drogowych lub ręcznych. Wszystko to zależy od konkretnych potrzeb. W przypadku trudno dostępnych miejsc najlepiej sprawdzają się piły ręczne. Natomiast jeżeli cięcie musi być precyzyjne, to zdecydowanie lepiej wykorzystać piły tarczowe.

Kiedy powierzyć kucie w betonie profesjonalnej firmie?

Najlepiej każdy remont powierzać specjaliście, jeżeli nie mamy specjalnych uprawnień. Profesjonalne firmy dysponują fachową wiedzą oraz sprzętem lepszej jakości. To sprawia, że remont nie dostarcza większych trudności. Możemy wówczas uniknąć długiego sprzątania, a sąsiedzi nie będą narzekać na hałas. Profesjonalista wykonana to zadanie znacznie szybciej i bez większych trudności.

Bywają też przypadki, w których samodzielny remont może się wiązać z negatywnymi konsekwencjami. Dlatego czasami to zadanie wręcz trzeba powierzyć w ręce specjalisty. Do kucia betonu musimy zatrudnić profesjonalną firmę z odpowiednimi uprawnieniami w przypadku ścian nośnych, a także gdy kucie wymaga precyzyjnego cięcia. Wówczas zyskujemy pewność, że zadanie będzie odpowiednie wykonane.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *